RuhSat #4

RuhSat #4
AdAlet

Tam 566 yıl öncesine gidelim. Konstantinopolis şehri...Nice komutanların, padişahların, sultanların rüyası...Biraz daha yaklaşalım Konstantinopolise...Sofya Kilisesi...İçeride papazlar ve muhterem din adamları mühim bir konu üzerine tartışıyorlar galiba. Evet, "Meleklerin cinsi erkek midir, kadın mıdır? " Muhterem efendileri konuları ile baş başa bırakıp dışarı çıkalım. Ahali telaş içinde. Karşımızda İmparator Sarayı... Kaç İmparator barındırdı bu saray içinde. Fakat şimdi barındırdığı son İmparator savaş meydanında terk edilmiş halde can veriyor. Şehir kapısına yöneliyoruz... Şehre bir ordu giriyor. Ordu başında genç bir adam. Nice komutanların hayali olan şehre muzaffer olarak ordusuyla giren genç bir adam. Adının karşısına Fatih ismini yazdıran Fatih Sultan Mehmet Han... Zamanda yolculuğumuzda yavaş yavaş geri dönelim. Konstantinopolisin fethinden sonra nice fetihler, zaferler... Ve fethettiği toprakları adaletle yöneten bir imparatorluk... Adalet bir devletin olmazsa olmaz olanı. Bir yöneticinin sahip olması gereken en önemli unsur. Günümüze dönelim. Ülkeleri iflas etsin ve insanlar devlete isyan etsin diye tonlarla yiyeceği mahveden insanlarla aynı ülkede yaşıyoruz. Çocuk katillerine birkaç yıllık hapis cezası verilen ülkede yaşıyoruz. Herkesin siyaset konuştu ve huzurun iyice kaçtı bir ülkede hala yaşıyoruz. İstanbul şehri... Sokaklarda pankartlar...yazıyor: "Her Şey Çok Güzel Olacak" Samimiyetsiz suratlar ve bir başka pankart: Her Şey Daha Güzel Olacak" Yine aynı samimiyetsizlik. Gülümseyen siyasiler.. Şimdi soruyorum: Nasıl güle biliyorsunuz? Ülkeniz dert içinde olduğu halde. Bu kadar mı insanlığınız? Geri dönüyorum. Kapitalist düzenin biz insanları nasıl hale getirdiğinin farkında mıyız acaba? Tüm mazlumlar Adalet istiyor, ama heyhat..! Sokak tabelalarındaki gülen yüzlerin onlara Adalet vereceğini hiç sanmıyorum. Yine İstanbul'a dönelim. Üstad ne güzel söylemiş:
Şimdi Fatih kalksa mezarından ne ben onu tanırım ne o beni tanır. Ama istanbul'u bizanslılar almış deyip tekrar savaşır. 
Adalet için vuruşan ecdadın yiyecek ve rahat bir yaşam için devletini satan torunlarıyız galiba. Hala umut ediyor, hala inanıyorum. Bir gün içimizden biri çıkıp ta haykıracak:
Sonsuza kadar Adalet
Sonsuza kadar Hürriyet!

SHIRINLI A.

Yorum Gönder

0 Yorumlar