Beden Ve Ruh #1

Besin ve meyvelerin zararlarını yardımcı besinlerle gidermek ve faydalarını arttırmak

Not:
Beden ve Ruh serisinin tüm yazıları 14. asrın değerli İslam alimi İbn Kayyim El-Cevziyye  nin "TIBBI NEBEVİ" eserinden alıntıdır.

Buhari ve Müslim'de Abdullah İbn-i Cafer'in rivayet ettiği hadislerde şöyle dediği zikredilir:

"Rasûlüllah(s.a.s)ı hurmayı hıyarla birlikte yerken gördüm"¹.

Hurma vücut ısısını artırır, ikinci derecede yaşlığı olan meyvedir. Serin olan mideye uyum sağlar ve mideyi güçlendirir, cinsi arzuyu artırır. Ancak çabuk kokuşur, çok susatır, kanı tortulandırır, karnı ağrıtır, tıkanıklığa ve mesane ağrısına yol açar. Dişlere zararlıdır. Hıyar ise serinletici,ikinci derecede yaşlığı olan bir sebzedir. Susuzluğu dindirir, kokusuyla iştahı açar, çünkü güzel kokusu olan bitkilerdendir. Midenin yükselen ısısını düşürür. Tohumu kurutulur, dövülür ve sulandırılıp içilirse, susuzluğu giderir, idrarı artırır ve mesane ağrısına iyi gelir. Aynı şekilde dövülür, elenir ve bununla dişler ovulursa dişleri temizler ve parlatır. Yaprağı dövülür ve üzüm pekmezi ile sargı yapılırsa kuduz köpek ısırmasına faydalı olur.

Özetle: bu yiyeceklerden biri ısıyı yükseltici, diğeri ise düşürücü özelliğe sahiptir. Her birinde diğerine uygunluk, değerinin vereceği zararın çoğunu giderme, meydana getireceği durumların her birine zıttıyla karşı koyma, şiddet ve hiddetini kırarak yok etme özellikleri vardır. Tüm tedavinin temeli sağlığı korumanın esas yolu budur. Tıp biliminin tamamı bu düsturdan yararlanır. Besin ve ilaçlarda bu tür şeyleri kullanmak, uygun ve doğrudur, besin ve ilaçların zararlarını karşıt özellikteki besin ve ilaçlar giderir. Bunları kullanmak bünyenin sağlığına, gücüne ve rahatına yardımcı ve destek olur.

Hulâsa; soğuğun zararını sıcakla, sıcağınkini de soğukla, yaşın zararını kuruluyla, kurunun zararını da yaşla gidermek,birini diğeriyle dengelemek, tedavinin ve sağlığı korumanın en iyi yollarındandır. Daha iyisini yüce Allah bilir.

(¹) Ebu Davud, Tirmizi ve İbn-i Macera de bu hadisi tahric etmişlerdir. Bkz. Müslim; Sahih: Kitabül-Eşribe; Hadis No: 147

www.shirinlia.blogspot.com bu yazıyı sundu...

Yorum Gönder

0 Yorumlar